Klicka här för en talversion av Unga Faktas hemsida. Låt datorn läsa upp texter och innehåll för dig!

Till Unga Faktas startsida




















Förlorade allt!

Skriven av Matilda, 12 år från Falerum.

Ellen vägrade att tro på vad Rebecca sa.
"Men han är ju helt förälskad i dig fattar du väl!" Envisades hon. "Alla vet om det."
"Vet om vad då?" Fräste Ellen. "Jag har ju sagt att det inte är något mellan Olle och mig!" Rebecca gav upp.
"Okej, men kom inte och säg att jag inte varnade dig när Olle bjuder ut dig."
Ellen funderade ett tag. Olle var ju värst i hela skolan. Varför skulle han bry sig om någon så obetydlig som henne.
Ellen själv var inte särskilt intresserad av Olle. Faktum var att hon redan var förälskad i Leo. Men hon skulle hellre dö än att berätta det för honom. Leo och Ellen var bästa vänner och hon ville absolut inte förstöra deras vänskap. Bara hennes bästa tjejkompis Rebecca visste om det. Föresten visste hon inte om Leo kände lika dant. Dom hade gjort mycket tillsammans men hon hade aldrig tänkt på deras förhållande som kärlek.
Skolklockan ringde och Ellen drog en lättad suck. Skolan var äntligen slut för dagen.
Leo följde henne hem som alltid för han bodde ett kvater bort. Ellen vågade knappt titta på honom. Plötsligt halkade hon och Leo tog snabbt tag i hennes hand och drog upp henne. Ellen rodnade.
"Tack," mumlade hon. Deras blickar möttes och hon kände sig helt varm inuti. Plötsligt utan förvarning kysste han henne. Det kändes som en dröm. När han till slut släppte henne stirrade dom på varandra.
"Jo det jag ville däga var att jag gillar dig Ellen," sa Leo blygt. Ellen fick inte fram ett ord. Hon var den lyckligaste i hela världen.
"Jag gillar dig med," fick hon till slut fram.
Dagen efter verkade alla viska när Ellen kom. Alla tittade på henne. Hon såg på Olle som såg nedstämt och sårad ut. Ellen skämdes och hon ville inget hellre än att alla slutade titta så där på henne. Rebecca kom fram till henne med upphetsad min.
"Är det sant som dom säger? Kysste du Leo?"
"Ja, men varför glor alla på mig?"
"Vet du inte det?" sa Rebecca och spände blicken i henne. "Leo är redan ihop med Nadia!"
Ellen kunde inte tro det. Det kunde inte vara sant!
Efter matrasten kom Nadia fram till henne. Hon såg helt rasande ut.
"Sluta tafsa på min pojkvän!" skrek hon.
Ellen trodde inte sina öron. Så det var alltså sant!
Ellen lyckades till slut skaka av sig Nadia. Varför hade Leo inte sagt att han hade en flickvän. Var det något slags skämt? Leo kom inte fram till Ellen någon gång i skolan. Han låtsades inte om henne. Olle började mobba Ellen mer än någonsin. Till slut blev han trött på det och struntade i henne.
Ellen förstod att hon hde förlorat båda. Hon hade förlorat sin bästa vän för en kyss.

Betyg 1 av 5 möjligaBetyg 2 av 5 möjligaBetyg 3 av 5 möjligaBetyg 4 av 5 möjligaBetyg 5 av 5 möjliga
Tillbaka till föregående sida
















Det är vi som satsar på Unga Fakta! Copyright © 2000-2025 Unga Fakta AB