Klicka här för en talversion av Unga Faktas hemsida. Låt datorn läsa upp texter och innehåll för dig!

Till Unga Faktas startsida




















En måndagsmorgon

Skriven av Essie, 12 år från Sverige.

Varför är måndagar inte som andra dagar? Jag hatar måndagar! För det första: Det är vääärldens tråkigaste ämnen på måndagar, bland annat matte, och historia! Jag hatar matte...jag bara ryser när jag tänker på det!
För det andra: Det är inte helg längre!!! Det är nog det värsta!
För det tredje: Det känns som om man måste gå upp mycket tidigare än andra dagar. Den dag som jag tycker mest om i skolan...det är nog fredagarna!
Det är roliga ämnen, kul att gå ut med kompisarna på kvällen och när man vaknar på morgonen, tänker man: Åh! Nu är det bara en dag kvar till lördag!

Och just idag var det en sådan där tråkig, rättare sagt...hemsk dag! Jag vaknade och tänkte: åh, nej! Idag är det måndag!
Jag gick upp och gjorde något utav mina dagliga vanor, klädde på mig. Sedan gjorde jag en till av mina dagliga vanor; gick ner och åt frukost.
För det brukar man ju göra på måndagar. Okej, okej, alla andra dagar också för den delen, men idag är det ju måndag, eller hur? Ja, i alla fall...
Jag gick ner och åt frukost. Jag kom ner i köket...Ljusblå tapeter om jag minns rätt.
Rätt så underligt va?
Äh...just det, mamma (Filippa) stod och stekte pannkakor (min älsklingsfrukost).
"Godmorgon stumpelumpan, sovit gott?" frågade hon.
"Ja, det är bara tråkigt att det är måndag. Och föresten, kalla mig inte stumpelumpan!"
"Jaja...Jag har i alla fall stekt pannkakor åt dig."
"Jo, men tack då", sa jag med spelad vänlighet. För jag brukade nämligen inte vara så vänlig på morgonar.
"Åh, där kommer ju Jack!" Om ni tror det eller ej så hade jag en bror...Han var inte lika vänlig som jag var. Han spelade faktsikt inte. Om jag var mamma skulle jag tycka bättre om honom än om mig.
"Tja syrran!"
"Hej brorsan!"
"Vad gör du då?"
"Äter pannkakor", svarade jag surt.
"jaså syrran!"
"Jaså brorsan!"
"Sluta härmas!" sa han.
"Lämna mig ifred då!"
"Jag ska! Tror du verkligen att jag vill sitta bredvid en sådan som dig?"
"Nej, men en person - som är värre - kan du tyvärr inte komma ifrån! Nämligen d..."
"Nu får det vara nog!" skrek mamma och släppte tallriken med alla pannkakor på i golvet...

Betyg 1 av 5 möjligaBetyg 2 av 5 möjligaBetyg 3 av 5 möjligaBetyg 4 av 5 möjligaBetyg 5 av 5 möjliga
Tillbaka till föregående sida
















Det är vi som satsar på Unga Fakta! Copyright © 2000-2026 Unga Fakta AB